Ховд аймгийн хошой аварга малчин, аварга малчин, аварга саальчин, аварга тариаланчид тодорлоо

  Энэ жил Ховд аймгаас аймгийн хошой аварга малчин- 8, аймгийн аварга малчин 76, аймгийн аварга саальчин 7, аймгийн аварга тариаланч 13 тодорлоо. Эдгээр аварга малчин, саальчин, тариаланчийн шагналыг 2020 оны Хаврын тэргүүн сарын шинийн нэгнээс өмнө гардуулан өгөхөөр болоод байна.
                                                                 Аймгийн хошой аварга малчин
 1. Алтай сумын Алтан гадас багийн малчин Дамиа отогтой Гантөмөр
 2. Дарви сумын Дэлгэр багийн малчин Дамдиндорж овогтой  Лхагвасүрэн
 3. Дуут сумын Босго багийн малчин Самдан овогтой  Пүрэвхүү
 4. Мөст сумын  Баянхайрхан багийн малчин Эсолдох овогтой Батдэлгэр
 5. Мөнххайрхан сумын Алаг багийн малчин Батлаг овогтой Чулуунбаяр
 6. Ховд сумын Цагаан бургас багийн малчин Ауталив овогтой Закерия
 7.Цэцэг сумын Баяновоо багийн малчин Ядмаа овогтой Отгонбаатар
 8.  Эрдэнэ бүрэн сумын Шураг багийн малчин Авилхан овогтой  Рышат
                                                                         Аймгийн аварга малчин
1.  Алтай сумын  Алтан гадас багийн  Баянзул овогтой Загдбазар
2. Алтай сумын  Барлаг багийн малчин  Жийжий овогтой  Цогтсайхан
3. Алтай сумын Бодонч багийн Цагаанчулуун овогтой Эрдэнэ-Очир
4. Алтай сумын Бодонч багийн  Дөрвөд овогтой Тэгшжаргал
5. Булган сумын  Байтаг багийн малчин  Сүхтэй овогтой Батсуурь
6. Булган сумын  Алаг толгой багийн малчин  Батаа овогтой  Баярмагнай
7. Булган сумын Баянгол багийн малчин Содномдорж овогтой Энхамгалан
8. Буянт сумын  Нарийн гол багийн малчин Жамсран овогтой Тэгшбаяр
9. Буянт сумын Наранхайрхан багийн малчин Янжмаа овогтой  Өлзийхишиг
10. Буянт сумын Норжинхайрхан багийн  Төлөубай овогтой  Бороохой
11. Буянт сумын  Нарийн гол багийн малчин Балдан овогтой  Баттөмөр
12.  Дарви сумын Булган багийн малчин  Чанрав овогтой  Тэгшбаяр
13. Дарви сумын  Мөнгөн аяга багийн малчин Пунцагдорж овогтой  Алтансүх
14. Дарви сумын Дэлгэр багийн малчин  Доржбал овогтой  Хүрэлбаатар
15. Дарви сумын Мөрөн багийн малчин Лхагвапүрэв овогтой Батзориг
16. Дарви сумын  Булган багийн малчин  Зандрай овогтой  Сүхбаатар
17. Дарви сумын Булаг багийн малчин Цогтгэрэл овогтой Алтангэрэл
18.  Дөргөн сумын  Агваш багийн малчин Дэвээ овогтой Эрдэнэочир
19. Дөргөн сумын Сээр багийн малчин Содномпил овогтой Пүрэвсүрэн
20. Дөргөн сумын Сээр  багийн малчин Дүүдэй овогтой Даваанаадай
21. Дөргөн сумын Агваш багийн малчин  Батнасан овогтой Балжинням
22. Дөргөн сумын Сээр багийн малчин  Зуноров овогтой Энхбаяр
23. Дуут сумын  Шивэр багийн малчин  Цагаанхүү овогтой Баярмагнай
24. Дуут сумын Хөх бэлчир багийн малчин  Лхамжав овогтой Самбуу
25. Дуут сумын Шивэр багийн малчин Жалаа овогтой Сүмбэрэрдэнэ
26. Дуут сумын Хөх бэлчир багийн малчин Чухай овогтой Батхуяг
27. Зэрэг сумын  Гүвээ багийн малчин Тож овогтой Дэчинхорол
28. Зэрэг сумын Бураа багийн малчин Гоорой овогтой Эрдэнэочир
29. Зэрэг сумын Гүвээ багийн малчин Гомбоидэш овогтой Эрдэнэбат
30. Зэрэг сумын Эхэн багийн малчин Сүрэнжав овогтой Одбаяр
31. Зэрэг сумын Бургасан багийн малчин Дангаа овогтой Гантөгс
32. Зэрэг сумын Бургасан багийн малчин Дүгэржав овогтой Амарзаяа
33. Манхан сумын Ботгон багийн малчин Энхтөр овогтой  Арслан
34. Манхан сумын Тахилт багийн малчин Хаяндорж овогтой Болдхуяг
35. Манхан сумын Баянгол багийн малчин Эрдэнэочир овогтой Энхбаяр
36. Манхан сумын Баянгол багийн малчин Хархүү овогтой Долгорсүрэн
37. Манхан сумын Зэрэг гол багийн малчин Нямаа овогтой  Ариунболд
38. Манхан сумын Баянгол багийн малчин Чүлтэм овогтой Пүрэвсүрэн
39. Мөст сумын Баянхайрхан багийн малчин Чантуу овогтой Төрбат
40. Мөст сумын Хужирт багийн малчин  Лхагва овогтой  Батмөнх
41. Мөст сумын Баянхайрхан багийн малчин Ганган овогтой Даваацэрэн
42. Мөнххайрхан сумын Сэнхэр багийн малчин Самдан овогтой Мөнхзандан
43. Мөнххайрхан сумын Борт багийн малчин Цээсун овогтой Батаа
44. Мөнххайрхан сумын Хаг багийн малчин Отгон овогтой Мөнхцолмон
45. Мөнххайрхан сумын Борт багийн малчин Батбаяр овогтой Чойжилсүрэн
46. Мянгад сумын Баянхошуу багийн малчин Лхагва овогтой Ренчинпүрэв
47. Мянгад сумын Баянхошуу багийн малчин Уртнасан овогтой Бямбадаш
48. Мянгад сумын Цагаан булан багийн малчин Жаргал овогтой Даваажав
49. Мянгад сумын Чацаргант багийн малчин Бямбасүрэн овогтой Уламбаяр
50. Мянгад сумын Цагаанбулан багийн малчин Ням овогтой Батхуяг
51. Мянгад сумын Цагаанбулан багийн малчин Содном овогтой Батсүх
52. Мянгад сумын Баянбулаг багийн малчин Баттогтох овогтой Эрдэнэбаатар
53. Үенч сумын Улиаст багийн малчин Батчулуун овогтой Мягмар
54. Үенч сумын Нарийн гол багийн малчин Ониуз овогтой Цэрэночир
55. Үенч сумын Жарагалан багийн малчин Нухая овогтой Хидарбай
56. Үенч сумын Цагаан түнгэ багийн малчин Очирбат овогтой Баянжаргал
57. Ховд сумын Баруун салаа багийн малчин Хармаан овогтой Асень
58. Ховд сумын Цагаан бургас багийн малчин Хайнел овогтой Нухтархан
59. Ховд сумын Баруун салаа багийн малчин Хавдол овогтой Батаргельд
60. Цэцэг сумын Хажинга багийн малчин Авид овогтой Энхбат
61. Цэцэг сумын Баяновоо багийн малчин Чулуу овогтой Даваа
62. Цэцэг сумын Баянгол багийн малчин Чулуунбат овогтой Одсүрэн
63. Цэцэг сумын Баяновоо багийн малчин Баттулга овогтой Аззаяа
64. Чандмань сумын Жарагалант багийн малчин Даржаа овогтой Ганзориг
65. Чандмань сумын Талын булаг багийн малчин Балт овогтой Батзаяа
66. Чандмань сумын Тахилт багийн малчин Шагдар овогтой Баттөмөр
67. Чандмань сумын Сүлжээ багийн малчин Дарам овогтой Баатархүү
68. Чандмань сумын Жарагалан багийн малчин Гиваа овогтой Батмөнх
69. Чандмань сумын Тахилт багийн малчин Ганболд овогтой Энхбат
70. Чандмань сумын Баянхайрхан багийн малчин Түдэв овогтой Даваа
71. Эрдэнэбүрэн сумын Шураг багийн малчин Түмэннасан овогтой Хашбаатар
72. Эрдэнэбүрэн сумын Хонгио багийн малчин Сүрэнжав овогтой Нямдаваа
73. Эрдэнэбүрэн сумын Намарзан багийн малчин Баттулга овогтой Батмөнх
74. Эрдэнэбүрэн сумын Баянгол багийн малчин Төрмөнх овогтой Батбаяр
75. Жаргалант сумын Хайрхан багийн малчин Гонгоржав овогтой Цэгмэд
76. Жаргалант сумын Цамбагарав багийн малчин Мэдрээ овогтой Нэргүй
                                                                                  Аймгийн аварга саальчин
1. Булган сумын Алаг толгой багийн саальчин Чагдаа овогтой Туяа
2. Булган сумын Алаг толгой багийн саальчин Бийцээ овогтой Бурмаа
3. Буянт сумын Цагаанбургас багийн саальчин Төмөрхүү овогтой Өлзийхүү
4. Дарви сумын Баянбулаг багийн саальчин Дорж овогтой Оюунцэцэг
5. Дуут сумын Хөх бэлчир багийн саальчин Балжинням овогтой Загдсүрэн
6. Мөст сумын Хужирт багийн саальчин Дамдиндорж овогтой Оюунгэрэл
7. Эрдэнэбүрэн сумын Намарзан багийн саальчин Сэрээжав овогтой Дариймаа
                                                                        “Аймгийн аварга тариаланч” 
1. Булган сумын Бүрэнхайрхан багийн тариаланч Хумжаа овогтой Балжинням
2. Буянт сумын Норжинхайрхан багийн тариаланч Хойшыбай овогтой Тогтомыс
3. Буянт сумын Нарийн гол багийн тариаланч Баяраа овогтой Пүрэвдорж
4. Дарви сумын Булган багийн тариаланч Даваасамбуу овогтой Болдхүү
5. Мянгад сумын Баянхошуу багийн тариаланч Төмөр овогтой Цолбаяр
6. Үенч сумын Хөх үзүүр багийн тариаланч Мөнх овогтой Баяртай
7. Ховд сумын Улаанбураа багийн тариаланч Хапан овогтой Хуатбек
8. Ховд сумын Дунд Ус багийн тариаланч Мухан овогтой Хавалбай
9. Ховд сумын Дунд Ус багийн тариаланч Өмирахын овогтой Хуатбек
10. Чандмань сумын Жаргалант багийн тариаланч Дашзэвэг овогтой Сэргэлэн
11. Жаргалант сумын Наран багийн тариаланч Лувсандорж овогтой Баттогтох
12. Жаргалант сумын Бичигт багийн тариаланч Жаргал овогтой Сосорбарам
13. Жаргалант сумын Рашаант багийн тариаланч Базилхан овогтой Хуандаг
Эх сурвалж: Ховд аймгийн ЗДТГ




Сэтгэгдэл ( 0)

Сэтгэгдэл бичих